گروه طراحی داخلی و معماری نبیکو

تازه های معماری › معماری 

ترمینال کروز چینگدائو

۱۳۹۶/۴/۱۴
شهروندان چینگدائو حس تعلق زیادی نسبت به دریا دارند و این احساس در فعالیت های عمومی مردم  در سطح شهر مشهود است. اسکله 6 که توسط آب محصور شده، به عنوان ترمینال کشتی های کروز به شمار می رود و با اجاره قایق های بادبانی باعث توسعه پارک تفریحی شده است. در واقع به دلیل موقعیت تجاری، لند اسکیپ جذاب، برگزاری نمایشگاه های موقت و دائمی در سالن اصلی و عملکرد چندگانه ترمینال کروز، سبب پایداری و تضمین زندگی در این شهر ساحلی می گردد.

در ادامه با توجه به بادهای شمال غربی غالب در زمستان و لند اسکیپ عالی در جنوب خلیج، در نمای جنوبی و زیر سازه بزرگ فولادی، تراس هایی طراحی شده که تشکیل یک پلت فرم عمومی در هوای آزاد را می دهند. در نمای شمالی طبقه سوم نیز چند تراس با دید به سمت دریا در نظر گرفته شده که به نوعی باعث ارتباط و تعامل جهت های شمال و جنوب بنا می شود. این تراس ها مانند عرشه کشتی عمل می کند، که محیط مناسبی برای برقراری تعامل اجتماعی بین کاربران محسوب می شود.

فرم معماری بنا از بادبان کشتی الهام گرفته شده است و همچنین سقف های نصب شده اشاره به معماری تاریخی چینگدائو (شهر مشهور به کشتیرانی) دارد. به منظور زیبایی بصری بیشتر، سازه های فولادی روی نما بدون کرتن وال در نظر گرفته شده؛ به طوری که این سازه نقطه قوت نمای پروژه محسوب می شود. سقف اسپرینگ داخلی، به گونه ای طراحی شده که  ساختار اصلی را به نمایش گذاشته و مسافران متوجه منطق سازه ای و زیبایی معماری می شوند.

سالن ورود و خروج طبقه اول برای خدمات بازرسی و سرویس دهی مسافرن در نظر گرفته شده که مسافران پس از عبور از این بخش می توانند از طریق آسانسورهای عمودی یا پیاده به سالن بزرگی در طبقه دوم وارد شوند که محل انتظار برای حرکت کشتی ها می باشد. نورگیر های سقفی با متریال آلومینیوم و شیشه شیب تند سقف را به شیب پله تبدیل کرده اند که به تنهایی قادر به مهار کردن مشکلات سیلاب نمی باشد، ولی نور ملایم با ریتم مدولار و سایه ی مناسبی برای بنا تامین می کند.

برنامه های مختلف، ترمینال کشتی را به مکان تفریحی روزانه برای عموم تبدیل کرده و در تاریکی شب نور های مصنوعی بنا تامین کننده روشنایی سایت می باشند

 
منبع:archdaily.com

 
1(63) 2(57) 3(60) 4(59) 5jpg 6(50) 7(46) 8(43) 9(39) 11(38) 12(30) 14(17) 25(1) 26 27 28 30
ثبت دیدگاه
لطفا برای درج دیدگاه خود فرم زیر را تکمیل نمایید.
نام:
پست الکترونیک:
تلفن همراه:
متن دیدگاه:
لطفا عدد مقابل را در
فرم روبرو وارد کنید:
Visual CAPTCHA

بازگشت به معماری

معماری,طراحی,مشاوره,معماری داخلی,دکوراسیون,اسکیس,